Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Miesiąc po miesiącu, czyli ...minął 2007 rok

Mieszkańcy gminy Lubanie powitali Nowy Rok na imprezie plenerowej, zorganizowanej na parkingu przed Urzędem Gminy. Rok 2007 okazał się dla gminy czasem realizacji wielu przedsięwzięć, które miały na celu podniesienie mieszkańcom standardów życia. Przeprowadzono szereg remontów dróg, ułożono nowe nawierzchnie i chodniki dla pieszych, zmodernizowano węzły komunikacyjne, itp. Odbyło się też szereg imprez o zróżnicowanym charakterze, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poniżej przypominamy te wydarzenia, które najbardziej utkwiły w pamięci:

Styczeń
- Koncert Noworoczny z udziałem Chóru „Canto” pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego z włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie”, zainaugurował udział gminy Lubanie w XV finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 14 stycznia odbył się zimowy festyn jako główna impreza „wielkoorkiestrowego” finału, na której m.in. licytowano upominki ufundowane przez przedstawicieli lokalnego biznesu.

- Opublikowano wyniki zbiórki pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano 5 tysięcy 5 złotych, co daje 1,07 zł na statystycznego mieszkańca i i tym samym uplasowało gminę Lubanie w czołówce darczyńców.


Luty
-  O puchar wójta gminy Lubanie w halowym turnieju piłki nożnej walczyli juniorzy Włocławii i Kujawiaka Włocławek, Zdroju Ciechocinek, TKP Toruń (zwycięzca turnieju), AZS UKW Bydgoszcz oraz drużyna gospodarzy. Gościem turnieju był Kazimierz Gurtatowski, trener - koordynator Kujawsko - Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, który powołał Patryka Kranca, piłkarza LTP, do reprezentacji województwa kujawsko – pomorskiego.

-  Podobnie, jak w całym kraju, także w gminie Lubanie rozpoczęła się szeroka akcja wymiany „starych dowodów osobistych” na nowe dokumenty. Wbrew oczekiwaniom, mieszkańcy gminy nie okazywali dużego zainteresowania koniecznością spełnienia obywatelskiego obowiązku.

-  We Włocławku odbył się XVIII Korowód Grup Zapustnych, w którym wystąpili kolędnicy z Lubania obok grup z Włocławka, Ossowa, Świętosławia, Lubrańca i Zbrachlina.


Marzec
-  Wójt gminy ogłosił konkurs na obsadę stanowiska kierownika Zakładu Usług Komunalnych w Lubaniu.

- Mieszkańcy Lubania wybrali nowego sołtysa. Ich reprezentantem został Saturnin Kokowicz, wcześniej wieloletni pracownik Urzędu Gminy.

- ”Wieczór poezji śpiewanej” był dla mieszkanek gminy propozycją spędzenia czasu z okazji Dnia Kobiet. W montażu słowno – muzycznym, przygotowanym przez Janusza Szałka, nauczyciela z lubańskiego gimnazjum, udział wzięły Natalia Mrówczyńska, Wioleta Rakoca i Krzysztofa Pośpieszna, którym akompaniowali Mirosław Niemczyk, Piotr Chaberski i...Janusz Szałek.

- W Lubańskim Towarzystwie Piłkarskim odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze. Członkowie LTP udzielili absolutorium Zarządowi, który tworzą: Leon Wiśniewski -prezes, Bogumił Kurant -sekretarz, Jan Gomulak -skarbnik oraz Saturnin Walczak, Jan Zimecki i Saturnin Kokowicz.


Kwiecień
- Rozpoczęto przygotowania do obchodów 90. rocznicy istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej Lubanie.

- Przygotowywano bądź kontynuowano prace drogowe oraz porządkowe, które mają na celu m. in. zmianę wyglądu gminy.


Maj
-  Obchody 90. rocznicy powołania OSP Lubania stały się okazją do wręczenia jej członkom medali i odznaczeń przyznanych przez Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Izydor Słomczewski, który otrzymał Złoty Znak Związku oraz Piotr Twardowski i Paweł Piekarski, odznaczeni złotymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”.

-  W GOK odbył się „Koncert wiosenny” z udziałem Kamila Mazurka oraz grup działających w tej placówce.

-  Zespół Szkół w Lubaniu był organizatorem I Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Świat, w którym żyjemy potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy”. Pierwsze miejsce przyznano Joannie Skruszewicz, uczennicy lubańskiego gimnazjum.

-  W Lubaniu przebywali przedstawiciele PZPN i Kujawsko – Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, którzy zdecydowali, że 11 lipca na boisku LTP będzie rozegrane jedno ze spotkań finałowych o mistrzostwo Polski juniorów starszych.


Czerwiec
-  Zakończyły się rozgrywki piłki nożnej o mistrzostwo II grupy ligi okręgowej. Drużyna LTP zajęła w nich II miejsce i zdobyła prawo do meczów barażowych z Pomorzaninem Toruń o awans do IV ligi. W pierwszym meczu rozgrywanym w Toruniu, piłkarze LTP pokonali swoich renomowanych przeciwników 3:1, i zwyciężyli 4:2 w rewanżowym spotkaniu, jakie odbyło się na boisku włocławskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tym samym liczna grupa kibiców, jacy zjawili się na tym stadionie oraz działacze i sami piłkarze mogli świętować upragniony awans.

-  W Ciechocinku po raz 36. zorganizowano Przegląd Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, w którym Zespołowi Folklorystycznemu „Kujawy Nadwiślańskie” przyznano główną nagrodę ufundowaną przez  marszałka województwa kujawsko – pomorskiego.


Lipiec
-  W ramach turnieju o mistrzostwo Polski juniorów starszych na stadionie LTP rozegrano mecz UKS SMS Łódź – Amica Wronki (1:1, dogrywka 0:0, karne 4:2).

-  Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych współorganizowała  letni wypoczynek w Świętoujściu i Międzyzdrojach dla licznej grupy najmłodszych mieszkańców.

-  Zainaugurowano rozgrywki V edycji turnieju piłki nożnej „dzikich drużyn” o puchar wójta gminy. Do gry zgłosiły się reprezentacje Probostwa Górnego i Dolnego, Janowic, Mikanowa B, Włoszycy i Lubania, wielokrotnego zwycięzcy poprzednich turniejów.


Sierpień
-  Zespół Folklorystyczny „Kujawy Nadwiślańskie” wystąpił w Kujawsko – Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, a setki widzów gromkimi oklaskami skwitowały widowisko „Frycowe na Kujawach” w reżyserii Jadwigi Kurant.

- Inauguracja rundy jesiennej piłkarskiego sezonu 2007/2008 o mistrzostwo IV ligi. Piłkarze LTP zremisowali 1:1 z Zawiszą Bydgoszcz, a wynik odebrano w kategorii sportowej sensacji, bo w przedmeczowych rozważaniach bydgoszczanie uchodzili za zdecydowanego faworyta.

- Nieoczekiwanie zakończył się V turniej piłki nożnej „dzikich drużyn” o puchar wójta gminy. Reprezentacja Probostwa Górnego pokonała 1:0 faworyzowaną drużynę Lubania. Głównym sprawcą sensacji stał się Adam Troszyński, strzelec zwycięskiej bramki.

- Piknik sportowy z udziałem grupy „Kamida” był głównym punktem obchodów 60. rocznicy utworzenia gminnego koła Ludowych Zespołów Sportowych, którego spadkobiercą jest Lubańskie Towarzystwo Piłkarskie.


Wrzesień
-  Gdyby nie ta zła pogoda... Deszcz i zimno wyraźnie zmniejszyły frekwencję na dożynkach gminnych. Część oficjalną i obrzędową przeniesiono do sali GOK, która pękała w szwach, ale na stadionie LTP pojawili się w mniejszej, niż zakładano liczbie, miłośnicy tańca z zespołami „Karpowicz Family” i „Kamida”.

-  Zespół Szkół był gospodarzem XXXIII Przeglądu „Zlot Złotego Liścia” organizowanego przez Włocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych dla dzieci ze szkół specjalnych i klas integracyjnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.


Październik
-  W GOK odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy, upamiętniająca 25. rocznicę reaktywowania gminy.

-  Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21, prowadzona przez Andrzeja Zamilskiego trenowała na boisku LTP przed meczem z Hiszpanią w ramach eliminacji do Młodzieżowych Mistrzostw Europy.

-  Zakończono rozgrywki rundy jesiennej o mistrzostwo IV ligi, w których drużyna LTP uplasowała się na 13. miejscu.

-  21 października – wybory do parlamentu. Głosowały 1363 osoby na 3669 uprawnionych mieszkańców gminy.


Listopad
-  W lubańskim kościele parafialnym odbył się koncert „Hagada – pieśni nadziei” w reżyserii Janusza Szałka.

-  Gminne obchody Święta Niepodległości.

-  Inauguracja rozgrywek o mistrzostwo Włocławskiej Ligi Koszykówki Amatorskiej z udziałem drużyny LTP, prowadzonej przez Wojciecha Kobielskiego, znanego szkoleniowca.


Grudzień
-  W Lubańskim Towarzystwie piłkarskim podsumowaną rundę jesienną sezonu 2007/2008. Gościem spotkania był Kazimierz Janecki, wiceprezes Kujawsko - Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

- Św. Mikołaj odwiedził dzieci i młodzież w Przedszkolu Samorządowym oraz szkołach w Przywieczerzynie, Ustroniu i Lubaniu.

-  Reprezentacja lubańskiego Koła Gospodyń Wiejskich wzięła udział w powiatowej wystawie „Stoły wigilijne na Kujawach”, jaka odbyła się w Fabiankach.

-  Gmina Lubanie jako jedna z nielicznych  ma budżet na 2008 rok, który radni uchwalili na XII sesji Rady Gminy Lubanie.