Gmina Lubanie » Strona główna » z ostatniej chwili
z ostatniej chwili

Karnawał się skończył

W kalendarzu imprez Gminnego Ośrodka Kultury znaczącą rolę spełniają cykliczne widowiska, w których główną rolę odgrywa Zespół Folklorystyczny „Kujawy Nadwiślańskie”.

Ta barwna, roztańczona i rozśpiewana wielopokoleniowa grupa, prowadzona przez Jadwigę Kurant, kier. artystycznego i Romana Kozickiego, kier. muzycznego, bierze udział nie tylko w różnych przeglądach i festiwalach, jakich wiele organizuje się w regionie i kraju, ale chętnie popisuje się swoim artystycznym kunsztem w gminie Lubanie.

3 lutego „Kujawy Nadwiślańskie” zaprosiły mieszkańców i sympatyków na „Spotkanie zapustne”. Sala lubańskiego GOK-u dosłownie pękała w szwach, a widzowie (starsi nawet z łezką w oku) obejrzeli program, w którym zaprezentowano scenki, obrazujące kończący się karnawał na Kujawach i innych rejonów Polski.

- Przyjechałam do Lubanie, bo zawsze staram się być tam, gdzie występują „Kujawy Nadwiślańskie”, dzięki czemu poznaję folklor kujawski, do niedawna wyjątkowo obcy dla mnie, rodowitej Mazowszanki -powiedziała Jadwiga Łaszkiewicz z Włocławka. - A dziś? Wspaniałe widowisko, wspaniali opiekunowie i wykonawcy, którzy autentycznie bawią się tym, co robią.

W gminie Lubanie jednym z kultywowanych zwyczajów zapustnych jest „koza”, ściśle związana z przełomem karnawałowo – wielkopostnym. W tym okresie korowody przebierańców obchodzą wsie od „tłustego czwartku” do wtorku zapustnego zbierając datki, składając życzenia wszelkiej pomyślności i zapraszając na wieczorną zabawę podkoziołkową, która kończy czas karnawału. Wszystkie te elementy doskonale przeniosła na scenę Jadwiga Kurant, reżyser widowiska:

- W naszej gminie tradycja jest niezbywalną częścią codziennego życia, a dzięki propozycjom „Kujaw Nadwiślańskich” łatwiej przyswajalna i trudniejsza do zapomnienia - powiedział wójt Sławomir Piernikowski. - Wszyscy cieszymy się, że wśród nas są osoby, które kosztem wielu wyrzeczeń starają się, aby zapewnić radość innym.

Spotkania zapustne” zbiegły się z przyznaniem nagrody marszałka województwa kujawsko – pomorskiego dla animatorów ruchu kulturalnego Krystynie Mrówczyńskiej, dyrektorowi GOK-u, która powiedziała: - Cieszę się z tego wyróżnienia, ale nagrodę odbieram jako uhonorowanie pracy całej placówki i Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Nadwiślańskie”, ambasadora naszej małej ojczyzny.